GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ - GBİAD

26
Mar

27 MART DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ

Written by selyus. Posted in ANLAMLI GÜNLER

Tiyatro eski Yunanistan’da doğmuştur. XVI.yüzyılın ikinci yarısında ise, opera gelişmeye başlamıştır. Tiyatro bize Tanzimattan sonra girmiştir. 1913’de Darülbedayi kuruldu. Avrupa ölçüsünde oyunlar oynanmaya başlandı. Cumhuriyetten sonra tiyatronun gelişmesinde, İstanbul’da Şehir Tiyatrosu Ankara’da kurulan Devlet Tiyatrosu önayak oldu.

Uzakdoğu’dan Kuzey Avrupa’ya, Afrika kıyılarından Amerika’ya dek uzanan topraklar üzerine yayılmış 48 ülke her yıl 27 Mart’da Uluslararası Tiyatro Enstitüsü’nün ulusal merkezlerinin öncülüğünde bugünü kutluyor. 27 Mart Dünya Tiyatro Günlerinde Türkiye’de yayınlanan ilk bildiri Büyük Usta Muhsin Ertuğrul tarafından kaleme alınmıştır.

Bir ülkenin gelişmesi sanatçıları ile değil, belki de, sanatçılarına verilen değer ve destekle ölçülür. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününü kutlar, hayatın güzellik ve mutluluğunu topluma sevgi ve hizmette arayan, dünyayı bize yaşanılır kılmak için emek veren tüm tiyatro sanatçılarına şükranlarımı ve minnetlerimi arzediyor, Aramızda bulunmayan sanatçılarımızı da rahmetle anarken, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

GBİAD
Zeynep Nazan Soyer
Başkan

Trackback from your site.