GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ - GBİAD

07
Mar

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Written by selyus. Posted in ANLAMLI GÜNLER

“Ey kahraman Türk Kadını! Sen omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Kucağındaki yavrusuyla, yağmur demeyip, çamur demeyip, sıcak demeyip cephenin mühimmatını taşıyan hep onlar o ilahi kadınlarımız olmuştur. Onun için hepsini, büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, analarımızı, şükran ve minnetle ebediyen taziz takdis edelim.
(1923)

“Ey kahraman Türk Kadını! Sen omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

1910’da Kopenhag’da toplanan Dünya Kadınlar Kongresi, 1857’de A.B.D’de yapılan bir kadın işçiler yürüyüşünün 53. yıl dönümüne rastlayan 8 Mart Gününü ‘Emekçi Kadınlar Günü’ olarak ilan etmiştir.

1975’ten beri Birleşmiş Milletler tarafından da, ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanan bu günde;

 

80 yıl önce, çok yıllar öncesinden düşünüp projelendirdiği 1934 yılında da Kadına siyasal anlamda yurttaş olma yani Seçme ve Seçilme Hakkını veren kanunu çıkaran Türk Kadınının hakkettiği saygınlığı dünya devletlerinden çok önce veren Eşsiz Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e böyle önemli bir günde de borcumuzu ödemek ve minnetlerimizi ifade etmek isteriz. Bunun için de çok çalışmalıyız.

Öğün, çalış, güven öğüdünün ilk maddesinde takılıp kalmamalıyız.

Çok Sevgili ve Saygıdeğer Büyüklerim ve Sevgili Dostlarım ve benim birbirinden kıymetli Gazi Evlatlarımın eşleri, benim her biri biricik olan Kahraman Gelinlerimin bu güzel ve anlamlı gününü en içten dileklerimle kutlar, Dünyayı yaşanılır hale getiren en değerli ve güzel varlıklar olan biz kadınlara her zaman saygı ve sevgi gösterilmesini temenni ederiz.

Saygılarımla
GBİAD
Genel Başkan
Z.Nazan SOYER

 

 

 

 

Trackback from your site.