GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ - GBİAD

28
Eki

CUMHURİYET’İMİZ BU YIL 85 YAŞINDA

Written by selyus. Posted in ANLAMLI GÜNLER

Bence bir millete; şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi, mutlaka o milletin hürriyet ve istiklaline sahip olmasıyla kaimdir.

Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, CUMHURİYET idaresidir. (1924)

Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. (1925)

Bugünkü hükümetimiz, devlet teşkilatımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet ve hükümet teşkilatıdır ki, onun adı CUMHURİYET’tir. Artık hükümet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millet ve millet hükümettir.(1925)

Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir. (1933)

Ebediyete akıp giden her on senede bu büyük milletin bayramını, daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamasını dilerim. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! (29 EKİM 1933)

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

85 yıl önce, 29 Ekim 1923 sabahı, toplanan Parti Meclis Grubu, uzun uzun görüşmelerden sonra, Parti Genel Başkanı olan Atatürk'ün sorunun çözülmesi için görevlendirilmesi önerildi. önerge kabul edildi. Çankaya köşkünde bulunan Atatürk, meclise davet edildi. Atatürk, Anayasa'nın devletin şeklini belirleyen maddelerine açıklık getirilmesi gerektiğini savundu ve bunun için de 'CUMHURİYET'İ getiren önergesini okudu. milletvekillerinin çoğunluğu; 'hükümetimizin şekli, muhakkak CUMHURİYET olacaktır.' sözleri ile kutsal bir uğraş sonucu kurulan CUMHURİYET'İMİZ bu yıl 85 yaşında, bu büyük bayram hepimize kutlu olsun.

GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ
GENEL BAŞKAN
Z. NAZAN SOYER

Trackback from your site.