GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ - GBİAD

28
Eki

CUMHURİYET 86 YAŞINDA

Written by selyus. Posted in ANLAMLI GÜNLER

Ebediyete akıp giden her on senede bu büyük milletin bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamasını gönülden dilerim.

G. Mustafa Kemal ATATÜRK
( 29 Ekim 1933 )
 

Ebediyete akıp giden her on senede bu büyük milletin bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamasını gönülden dilerim. G. Mustafa Kemal ATATÜRK ( 29 Ekim 1933 )

86 yıl önce, 29 Ekim 1923 sabahı, toplanan Parti Meclis Grubu, uzun uzun görüşmelerden sonra, Parti Genel Başkanı olan ATATÜRK’ÜN sorunun çözülmesi için görevlendirilmesi önerildi. Önerge kabul edildi. Çankaya köşkünde bulunan ATATÜRK, meclise davet edildi. ATATÜRK, Anayasa’nın devletin şeklini belirleyen maddelerine açıklık getirilmesi gerektiğini savundu ve bunun için de CUMHURİYET’İ getiren önergesini okudu. Milletvekillerinin çoğunluğu; ‘hükümetimizin şekli, muhakkak CUMHURİYET olacaktır.’ sözleri ile kutsal bir uğraş sonucu kurulan CUMHURİYET’İMİZİN bu yıl kuruluşunun 86’cı yılını kutlayacağız. Ülkemizin aydınlık yarınları için kendilerini feda edecek, bizlere ülkemizi ve CUMHURİYET’İ kazandıran Ulu Önder M. Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Bugün sahip olduğumuz huzur ve mutluluğu bundan 86 yıl önce çok zorlu şartlarda ve imkansızlıklar içerisinde yılmaksızın, yalnızca inançları sayesinde bir mucizeyi gerçekleştiren şehitlerimizin huzur içinde yatmalarını temenni ediyoruz. Bu ülkenin ulusal bütünlüğünün devamı için çarpışan, kahramanlıkları için ölçü bulunamayacak kadar sevdiğimiz saydığımız tüm GAZİLERİMİZİN fedakar ve cefakar saygıdeğer biricik tüm TSK mensuplarının ve aziz Türk Milletinin CUMHURİYET Bayramını daha nice CUMHURİYET Bayramları dileklerimizle kutluyor saygılarımızı sunuyoruz.

GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ
GENEL BAŞKAN
Z. Nazan SOYER

Trackback from your site.