GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ - GBİAD

21
Kas

ERMENEK MADEN KAZASI

Written by Yusuf SEL. Posted in BAŞSAĞLIĞI

Ermenek İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü Cenne Mevkii’nde Has Şekerler Madencilik Şirketi’ne ait linyit ocağında 28 Ekim Salı günü saat 12.15 sıralarında yemek molası sırasında eski kullanılmayan ocakta biriken su bastı. Baskın sonucu tonlarca sudan kurtulamayan 34 işçiden 18’i mahsur kalmıştı.

Yapılan kurtarma çalışmaları üzerine 6 Kasım Perşembe günü ocağın 2’inci Başyukarı bölümünde Kerim Haznedar ve İsa Gözbaşı’nın cansız bedenine ulaşıldı. Aşağı Çağlar Köyü’nde oturan 2 işçinin cenazesi Madenci Şehitliği’ne dönüştürülecek olan mezarlıkta yana yana defnedildi.

AFAD eşliğinde yapılan kurtarma çalışmalarında dün öğle saatlerinde 4’üncü Başyukarı bölümünde 2 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. İşçilerden birinin cesedi ocaktan çıkartılıp otopsi yapılmak için jandarma eşliğinde ambulansla Ermenek Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırıldı. Diğer işçinin cesedinin çıkartılması çalışmaları sırasında aynı bölümde 6 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Bunun üzerine 7 işçinin cesedi gece yarısı ambulanslarla aynı hastanenin morguna kaldırıldı.

Maden ocağında mahsur kalan 18 işçiden bugüne kadar 10 işçinin cansız bedenine ulaşılmasının ardından geriye kalan 8 işçiyi arama çalışmaları sürüyor.

Türkiye, yerin yüzlerce metre altından günlerdir bir ses, bir nefes bekledi. Ne acı ki, 18 yürekli madencimizi kaybettik. İyi haberlerin gelmesi, belki bir kurtulan olur umuduyla şimdiye kadar dile getirmediğimiz bu konuda umutların tükendiği, yüreklerin yanmaya devam ettiği noktadayız.

Acımız sonsuz. Maden kazasında hayatını kaybeden şehitlerimize YÜCE ALLAH’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına, kader arkadaşlarına ve Aziz milletimize başsağlığı diliyoruz. Mahsur kalanların naaşlarının çıkartılmasını YÜCE Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Saygılarımızla,
Gbiad
Başkan
Zeynep Nazan SOYER

Trackback from your site.