GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ - GBİAD

12
Haz

GELENEKSEL İAR | GBİAD İFTARI 2017

Written by selyus. Posted in ETKİNLİKLER ve DUYURULAR

https://www.facebook.com/pg/gbiad/photos/?tab=album&album_id=1396096117144069

Birlik ve beraberlik içinde olmanın, kardeşliğin, paylaşmanın ve toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerinden birini teşkil eden her Mübarek Ramazan ayında geleneksel olarak tertiplediğimiz iftar yemeğimiz “11’nci GBİAD İftarımız”, tüm giderleri derneğimizin her zaman büyük destekçisi çok değerli şahsiyet İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Başkanı Av. Özcan Halaç ve çok kıymetli eşi saygıdeğer Başak Halaç tarafından 3’üncü kez karşılanmak suretiyle, 9 Haziran 2016 Cuma akşamı, Topkapı Eresin Hotel’de gerçekleştirildi.

Geleneksel GBİAD iftarlarının 11’incisinde; Şehit Aileleri, Gaziler, GBİAD gönüllüleri, burs verilen öğrenciler, GBİAD yönetim kurulu, seçkin misafirler ve dernek bağışçıları katıldı.

Ali Toprak tarafından sunulan Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan İftar Programı, Ertuğrul Sevindik tarafından okunan Ezan ve dualarla açılan orucun ardından Zeynep Köşker açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

GBİAD’ın 10 yıl boyunca gerçekleştirdiği etkinliklerden seçilen fotoğraflardan oluşan barkovizyon gösterisi, “Gaziler Marşı” eşliğinde yapıldı.

Saygı duruşu sonrasında GBİAD Kurucu Başkanı Zeynep Nazan Soyer yaptığı konuşmasına, Hz. Ömer’in oğlu Abdullah bin Ömer bin Hattab’ın başından geçen sadakat ve tok gözlü olmanın önemini ifade eden bir hikayeyi anlatarak başladı. Hz. Mevlana’nın “Ey Sevgililer” isimli şirini seslendiren Soyer, kendi rahatını milletin esenliğine feda eden, yaşayan şehitler; gazi evlatlarımız ve okuttuğumuz çocuklar, GBİAD’a gönül vermiş tüm bağışçı ve emekçilere hoş geldiniz diye seslenen Soyer, bu Ramazan gecesinde birlikte hareket etmenin haklı onurunu taşıdığımı ifade etmek isterim dedi. Allah’ın insanı şereflendirmek için insanlara nasip ettiği ibadetlerin güzelliklerinden ve “Zekat” ibadetinin anlamı ve faydalarını dile getirdi. GBİAD’ın bu anlamlı ibadetin amacına ulaşması için çalıştığını ifade eden GBİAD Başkanı, iyilik yapmanın önemine değindi.

İstanbul dışından gelen Gaziler ve eşleri, İstanbul içerisinden katılan Şehit aileleri, Gaziler ve eşleri bu programın hazırlanmasını sağlayan İAR Başkanı Av. Özcan Halaç ve eşi Başak Halaç, İAR Sorumlusu programın organizasyonunda başından sonuna kadar üstün emek gösteren Aydın Avşar, İAR Yönetim Kurulu ve İAR çalışanları, Fatih Kurtulmuş, her zaman destekçimiz ve Şehit aileleri ve Gaziler için iki büyük gece hazırlayan Aslı Aktürk Pehlivanlar ve Esra Öztürk ve gönül dostları, Özge Peker, Kamil Yazıcı, Gülşen Yazıcı, Anadolu Grubu, Türkiz Çarmıklı ve Çarmıklı Ailesi, Yakamoz Derneği, Dr. Serap Kavalcı, Dr. Cemile Kuşkucu, Müge Saltoğlu, Atiye & Yücel Mutlu, her etkinliğimizde ulaşımımızı sağlayan Efatur, etkinliklerimize daha önce ev sahipliği yapan ve iftarımıza çiçek gönderen Harbiye Orduevi Yönetimi, Harbiye Orduevinde görevli Gazi Mutlu Şahinler, Zeynep Köşker, Ertuğrul Sevindik, Ali Toprak, Saz Heyeti, Eresin Otel ve mensuplarına, Metin Soyer ve Manevi Evlatlar, İftar Programına katılımlarından dolayı tüm misafirlere, organizasyonda emeği geçen (Banquet Sales Manager) Burçin Yahşi ve GBİAD Gençlik Kolları Başkanı Kutluay Furkan Caner’e ayrı ayrı teşekkürlerini sunan Zeynep Nazan Soyer, bu gecenin, Ramazan ayının, Kadir Gecesinin ve Ramazan Bayramının ulusumuza hayırlı ve uğurlu olmasını en derin duygularla diliyoruz dedi.

İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, Bahçelievler Kaymakamı Osman Ateş, Bahçelievler Garnizon Komutanı Albay İsmail Hançerlioğulları, KİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Sudaş sahneye gelerek yaptıkları konuşmalarda Şehit ve Gazi ailelerimizin fedakârlıklarının çok büyük olduğunu, canlarını ortaya koyan şehitlerimizin aileleri ve cansiperane vatanı savunan gazilerimizle birlikte aynı sofrada yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek GBİAD’a, Av. Özcan Halaç’a, İAR ve idarecilerine ve programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

İki böbreğini kar altından kaybeden, GBİAD tarafından 13 yıl önce böbrek nakli yaptırılan Ankara’dan gelen Gazimiz Levent Kardeşgiden mikrofona gelerek GBİAD’ın, kendisinin ve birçok gazinin hayata tutunmasında sağladığı katkıları anlattı.

Kısa lakin çok duygusal bir konuşma yapan Başak Halaç, Şehit Annelerine ve Babalarına, Gazilere, bizler sizlerin acısını ne kadar anlamaya çalışsak da tam olarak anlayamayız. Sizlerin acısı çok büyüktür. Böyle mübarek günlerde bir ve beraber olmanın onurunu taşırız ve elimizden azami gayreti göstererek yanınızda olmaya çalışırız dedi.

İAR Başkanı Av. Özcan Halaç da kürsüye gelerek, İstanbul dışından gelen Gaziler ve İstanbul içerisinden katılan Gaziler ve Şehit ailelerine hitaben, hiçbir şekilde hakkınızı ödeyemeyiz ancak ömrümüz vefa ettiği müddetçe, GBİAD ile birlikte, bu şekilde gelenek haline getirdiğimiz iftarlarla ve Umre ziyaretleri ile sizlerin acılarına bir nebze olsun merhem olmaya çalışacağız şeklinde konuştu.

Zeynep Nazan Soyer, İAR Başkanı Av. Özcan Halaç ve eşi Başak Halaç’ı sahneye davet ederek plaketlerini takdim ederek, kendilerine ve tüm İAR personeline teşekkürlerini sundu.
Türkiye Harp Malûlü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İstanbul Şube Başkanı ve GBİAD Üyesi Gazi Önder Çelik de Şehit Aileleri ve Gazilerle ilgili desteklerinden dolayı İAR Başkanı Av. Özcan Halaç’a Dernek adına hazırlanan plaketlerini takdim etti.

Zeynep Nazan Soyer ve sahneye davet ettiği Yönetim Kurulu üyeleri; Gbiad 1’nci Başkan Yard. ve bağışçımız Mimar Atiye Mutlu, 2’nci Başkan Yard. Dr. Serap Kavalcı, Genel Sekreter Av. Nevin Hatipoğlu, Sayman Gül Hamide Atmaca ve organizasyon boyunca koşturan gayret eden Yönetim Kur. Üyesi Gazi Yüksel Yurtsal ile birlikte, İstanbul dışından, uzak semtlerden gelen tekerlekli iskemleli, protezli, görme engelli gazilerimiz ve bu organizasyonun gerçekleşmesinde görev alan, tekrar davetlileri arayıp ulaşmalarında yardımcı olan gazilerimize (Gazi Önder Çelik, Gazi Erkan İnağ, Gazi Ebubekir Cenan) ve tüm Gazilerimize teşekkür etti.

Oğluyla Trabzon’dan gelen Gazi Cengiz Erduran Atatürk ve Türk Bayrağı temalı tablo hediyesini sundu. Gazi İsmet Güldal bir kalem hediye etti. İAR Başkanı Av. Özcan Halaç tarafından 4’ncü kez Umre ziyaretine gönderilen Gazilerimiz ve Şehit aileleri getirdikleri “Hurma” hediyelerini sundular. Gazimiz Uğur Yiğit Atatürk resimli bir gece lambası hediye etti. Güzel hediyeleri için ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Ramazan aylarında iftar davetlerinin sonunda gerçekleştirilen çok güzel bir geleneğimizi de GBİAD olarak bu iftarda yeniden gerçekleştirmenin mutluluğunu hep birlikte yaşadık. “Diş Kirası” olarak bilinen bu geleneğin amacı; davete katılan Gazilerimize ve Şehit ailelerine ayrılırken bir miktar paranın kese içinde sunulması, böylece mutlu ve hayır duaları ile ayrılmalarını sağlamaktır. Önceki yıllarda GBİAD’ın uyguladığı bu geleneği, Şehit ailelerinin, Gazilerin yüzünde bir tebessüme vesile olmak adına, bu yıl da 3’ncü kez devam ettiren Av. Özcan Halaç’a şükranlarımızı sunuyoruz. Can-ı gönülden Allah kabul eylesin, razı olsun diyoruz.

Plaket Töreninin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Müziği Korosu Ses Sanatçıları birbirinden güzel şarkılar seslendirdiler. Ertuğrul Sevindik ve Ali Toprak sundukları Tasavvuf Konseri ile İftar Programımıza anlam kattılar.

Harbiye Orduevinde görevli Gazi Mutlu Şahinler tarafından bizzat hazırlatılan GBİAD’ın 10’ncu Yıl Pastası kesildi.

Bu programda da bizleri yalnız bırakmayan, katılımları ve maddi/manevi destekleri ile bizleri çok mutlu eden kardeş kuruluşumuz Yakamoz Der. Başkanı Ayşen Yılmaz ve eşi Fethi Yılmaz, Yakamoz mensupları ve eşleri; Banu ve Haluk Ilıca, Sibel ve Mustafa Gönül, Hande ve Murat Yılmaz, Filiz Serin, Zafer Serdar’a teşekkürlerimizi ayrıca sunuyoruz.

Her programımızda hiçbir maddi karşılık beklemeden fotoğraflarımızı hazırlayan fedakar Adil Özgen Şanlıurfa Hatırası bir Gümüş Çay takımı hediyesi verdi. Adil Özgen ve güzel kalpli Star Dijital çalışanlarına teşekkürlerimizi ayrıca sunuyoruz.

Çekilen resimler ve yapılan vedalaşmaların ardından iftar yemeği tamamlanarak misafirler uğurlandı.

GBİAD
Kurucular Kurulu ve Yönetim Kurulu adına
Zeynep Nazan Soyer
Kurucu Başkan

Trackback from your site.