GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ - GBİAD

28
May

İSTANBUL’UN FETHİ: 1453

Written by selyus. Posted in ANLAMLI GÜNLER

Yalnız topla, tüfekle değil, iradenle de cesur olacaksın. Halide Edip ApAR

Yirmidört yaşındayken Türk Ordularının başında bulunan Sultan II.Mehmet, 11 Nisanda Bizans’ın (İstanbul) kuşatmasını bitirmiş, kentin surlarını top ateşi altına almışdı. 20 gün süren top ateşinin sonuç vermediğini, ayrıca da Rum ve Ceneviz gemilerinden kurulu bir filonun limana yaklaştığını haber alan Sultan II.Mehmet, bunlar üzerine bir filo gönderdi. Rüzgarın ters esmesi, filomuzun yenilmesine yol açmışdı. O zaman Sultan II.Mehmet, dahiyane bir buluşla Türk gemilerini karadan Halice indirdi. Karadan ve denizden yapılan iki taraflı baskı sonucunda, 29 Mayıs 1453’de Bizans Devleti yıkılarak, İstanbul Türk idaresine girdi.

Yalnız topla, tüfekle değil, iradenle de cesur olacaksın. Halide Edip Adıvar

Yirmidört yaşındayken Türk Ordularının başında bulunan Sultan II.Mehmet, 11 Nisanda Bizans’ın (İstanbul) kuşatmasını bitirmiş, kentin surlarını top ateşi altına almışdı. 20 gün süren top ateşinin sonuç vermediğini, ayrıca da Rum ve Ceneviz gemilerinden kurulu bir filonun limana yaklaştığını haber alan Sultan II.Mehmet, bunlar üzerine bir filo gönderdi. Rüzgarın ters esmesi, filomuzun yenilmesine yol açmışdı. O zaman Sultan II.Mehmet, dahiyane bir buluşla Türk gemilerini karadan Halice indirdi. Karadan ve denizden yapılan iki taraflı baskı sonucunda, 29 Mayıs 1453’de Bizans Devleti yıkılarak, İstanbul Türk idaresine girdi. Bu parlak başarıdan sonra, Sultan II.Mehmet’e “Fatih” ünvanı verildi.

Büyük bir fikrin içinde yaşamak, olanaksız olanı olanaklıymış gibi ele almak demektir. Kuvvetli karakter bunun gibidir. Bir fikirle kuvvetli karakter birleşince de Dünya’yı binlerce yıl boyunca takdir ve heyecan içinde bırakan harikalar vücut bulmaktadır.

İSTANBUL’un fethinin 559’uncu yılı kutlu olsun. Saygılarımla.

GBİAD

Yön.Kur.Üye.adına

Başkan

Zeynep Nazan SOYER

Trackback from your site.