GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ - GBİAD

03
Haz

İYİLİK ZAHMETLİ BİR İŞTİR

Written by selyus. Posted in ETKİNLİKLER ve DUYURULAR

Posta Gazetesi-Eğitimcinin Sayfası (16 Nisan 2013 Salı günü yapılan söyleşi)
Gazilere, gazilerin çocuklarına ve ailelerine destek vermek üzere 6 yıl önce kurulan ‘Güç Birliğine İlk Adım Derneği’nin Kurucusu Nazan Soyer, Türkiye’nin yardımseverlik konusunda dünya ülkeleri arasında sonlarda yer aldığını hatırlatarak “Farklı ülkelerdeki zenginler servetlerinin yarısını bağışlıyor. Bu bağışlar Türkiye’de de yapılmalı” dedi

POSTA GAZETESİ-EĞİTİMCİNİN SAYFASI (16 NİSAN 2013 SALI GÜNÜ YAPILAN SÖYLEŞİ)

Gazilere, gazilerin çocuklarına ve ailelerine destek vermek üzere 6 yıl önce kurulan ‘Güç Birliğine İlk Adım Derneği’nin Kurucusu Nazan Soyer, Türkiye’nin yardımseverlik konusunda dünya ülkeleri arasında sonlarda yer aldığını hatırlatarak “Farklı ülkelerdeki zenginler servetlerinin yarısını bağışlıyor. Bu bağışlar Türkiye’de de yapılmalı” dedi

• Güç Birliğine İlk Adım Derneği hangi amaçla yola çıktı ve hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

Emeğin, sevginin ve fedakârlığın eseri olan Güç Birliğine İlk Adım Derneği gazi evlatlarımızın üniversitede okuyan çocuklarına ve zor durumda olan ailelerin yine üniversitede okuyan çocuklarına katkı sağlamak adına 30 Mart 2007 tarihinde kuruldu.

• Derneğinize destek veren kaç gönüllünüz var?

30 civarında destek veren gönüllümüz var.

• Gazilere, şehit ailelerine ne tür desteklerde bulunuyorsunuz?

Gazilerimizin her türlü sağlık sorunlarına destek olmak, akülü sandalye, tekerlekli sandalye, görme engelli olanlar için taşınabilir kitap okuma cihazı, iki eli ve iki gözü olmayan evlatlarımıza akıllı klozet, çocuklarına eğitim bursları, kırtasiye ve giysiler temin edildi. Ayrıca düğün, sünnet ve doğumlarında da derneğimizin destekleri oluyor.

• Derneğiniz aynı zamanda öğrencilere de destek veriyor. Bu destekler dönemsel mi yoksa okul bitene kadar desteğinizi sürdürüyor musunuz?

Okuyan öğrencilere desteğimiz dönemsel değil. Üniversiteye devam eden öğrencilere desteğimiz devam ediyor.

• Bu güne kadar kaç öğrenciye burs verdiniz?

Kuruluşumuzdan itibaren 500 öğrenciye burs verdik. Vermeye de devam ediyoruz.

• Sizin işinizde gönüllülük ön planda… Bağış konusunda Türk halkının duyarlılığını nasıl buluyorsunuz?

Türkiye’nin kökleşmiş bir bağış kültürü yok. Birçok kişi hala parasını yerleşik kurumlara bağışlamıyor. Ancak şu da hakikattir ki; Türk halkı inandığı, güvendiği ve parasının doğru yerlere gittiğini gördüğü anda maddi ve manevi desteğini esirgemiyor.

• Hangi derneklerle işbirliği yapıyorsunuz?

KASEV (Kadıköy Sağlık ve Eğitim Merkezi Vakfı), Yardım Sevenler Derneği, Alzheimer Derneği ile işbirliği yapıyoruz.

• Eğitim alanında yaptığı çalışmalarda STK’ları başarılı buluyor musunuz?

Sivil toplum Kuruluşları çalışmalarında başarılı işler yapıyorlar ama bunlar yeterli değil. 0-6 yaş grubuna daha çok destek vermemiz ve STK’ların hizmette bir araya gelip güçlerine güç katarak birleşmeleri gerekir.

• Büyük şirketlerin sosyal sorumluluk projelerine, özellikle eğitim alanındaki çalışmalara yeteri kadar destek olduklarını düşünüyor musunuz?

Türkiye yardımseverlik sıralamasında 146 ülke arasında 137’nci sırada… Yani sondan 8’inci sırada yer alıyor. Dünyanın en bağışçı insanları Avustralya, İrlanda, Kanada, Yeni Zelanda, Amerika’da… Çatışmaların hâkim olduğu Filistin ve Ürdün gibi ülkeler Türkiye’den daha yardımsever çıktı.

Somali en yardımseverler sıralamasında 27’nci sırada bulunuyor. İnsanlar zorlukları birbirine yardım ederek atlatmaya çalışmalılar. Unutmamak gerekir ki; açık bir el sıkılmış bir yumruktan daha güçlüdür.

ALLAH ‘tut kulumun elinden, tutayım elinden’ diyor.

• Dünyadaki büyük zenginler bağış konusunda neler yapıyor?

Bill Gates, Warren Buffett, Hasso Plattner, Richard Branson, Vladimir Potanin, Ted Tumer, George Lucas, Mark Zuckerberg 2010 yılında aldıkları ortak kararla Giving Pledge (Verme Taahhüdü) adlı kampanyaya ‘paralarının en az yarısını henüz yaşarken istedikleri hayır işlerinde bölüştürülmesi amacı ile bağışlama kararı aldılar. Bunun Türkiye’ de de uygulanması biz hayatın güzellik ve mutluluğunu topluma sevgi ve hizmette arayan STK’lar için daha çok çeşitli projeleri hayata geçirerek hayırlı yerlerde değerlendirerek görevlerimizi daha çok ifa etmeye yardımcı olacaktır. Unutmamak gerekir ki; iyilik yapmak önce zahmetli bir iş gibidir. İyilik yapmakta ne kadar ileri gidersek, o kadar güçlenir başkalarına kendi evlatlarımız gibi davranırız.

Güç Birliğine İlk Adım Derneği
Başkan
Zeynep Nazan SOYER

 

 

Trackback from your site.