GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ - GBİAD

06
Eki

KURTULUŞ BAYRAMI

Written by selyus. Posted in ANLAMLI GÜNLER

ÖZGÜRLÜĞÜN’DE, EŞİTLİĞİN’DE, ADALETİN’DE DAYANAĞI; ULUSAL EGEMENLİKTİR.
 
GAZİ M.KEMAL ATATÜRK

88 yıl önce bugün (6 Ekim 1922) ÇANAKKALE ve 87 yıl önce (6 Ekim 1923) İSTANBUL  düşman istilasından kurtulmuştur. Birinci Dünya Savaşında cihana…

          ÖZGÜRLÜĞÜN’DE, EŞİTLİĞİN’DE, ADALETİN’DE DAYANAĞI; ULUSAL EGEMENLİKTİR.
 
          GAZİ M.KEMAL ATATÜRK
 
          88 yıl önce bugün (6 Ekim 1922) ÇANAKKALE ve 87 yıl önce (6 Ekim 1923) İSTANBUL  düşman istilasından kurtulmuştur. Birinci Dünya Savaşında cihana kahramanlık dersi veren ÇANAKKALE’NİN kurtuluşu, ne kadar sevindirici ise, o savaşta giremedikleri İSTANBUL’A mütarekeden istifade ile gelip, 16 Mart 1920 de şehri resmen işgal eden o zaman ki düşmanlarımızın, istiklal mücadelesi zaferlerinden sonra, İSTANBUL’U hakiki sahiplerine bırakarak çekilmeleri, göğüs kabartıcıdır.

          Kurtuluş Savaşı sonrası imzalanan LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI gereğince düşman askerlerinin altı hafta içinde İSTANBUL’DAN ayrılmaları gerekiyordu. 4 Ekim 1923 günü düzenlenen bir törenle TÜRK BAYRAĞINI selamlayarak İSTANBUL’U terk eden düşman kuvvetleri ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN söylediğigibi “geldikleri gibi gittiler”.

          Yıldönümünü kutladığımız 6 Ekim günü ise kahraman TÜRK ORDUSU coşkun bir bayram havası içinde sevinç gözyaşları ve çiçek yağmuru altında İSTANBUL’A ayak bastı.

          İki güzel kentimizin de KURTULUŞ BAYRAMLARI kutlu olsun.

          GÜÇ BİRLİĞİNE İLK ADIM DERNEĞİ
          Genel Başkan
          Zeynep Nazan SOYER

Trackback from your site.